Przejdź do treści

Szczegóły Audytu

Audyt energetyczny – systematyczna procedura, której celem jest uzyskanie odpowiedniej wiedzy o profilu istniejącego zużycia energii danego budynku lub zespołu budynków, działalności lub instalacji przemysłowej bądź handlowej lub usługi prywatnej lub publicznej, określenie, w jaki sposób i w jakiej ilości możliwe jest uzyskanie opłacalnej oszczędności energii, oraz poinformowanie o wynikach.

Celem audytu jest określenie ilości i struktury zużywanej energii oraz zalecenie konkretnych rozwiązań (technicznych, organizacyjnych i formalnych) i określenie ich opłacalności. Audyt energetyczny obejmuje także doradztwo w zakresie podejmowania i realizacji inwestycji mających na celu racjonalizację zużycia energii. Ta niezależna i obiektywna opinia stwierdza, które modernizacje są opłacalne w badanym budynku oraz jakie produkty i rozwiązania techniczne są najkorzystniejsze.

Audyt energetyczny budynku powinien zawierać następujące elementy:

  • inwentaryzację instalacji zużywających energię, ocenę właściwości cieplnych budynku oraz określenie, jaka jest charakterystyka energetyczna budynku,
  • stwierdzenie, na jakie sposoby można zmniejszyć zużycie energii,
  • ocenę opłacalności każdej z metod,
  • wskazanie, które z nich są optymalne dla rozpatrywanego obiektu.

Audyt energetyczny nie jest podstawą do prowadzenia robót zaleconych w audycie, ale stanowi założenia do projektu modernizacji budynku lub instalacji .
Ogólne zasady i procedury wykonanie audytu energetycznego zawiera norma PN-EN 16247 Audyty energetyczne.
Dokładne dane dotyczące zakresu i formy audytu energetycznego określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 17 marca 2009 r. (Dz.U. z 2009 r. nr 43, poz. 346).

Sama procedura audytu jest dość skomplikowana, ale w rezultacie uzyskujemy następujące zestawienie dla każdego rodzaju modernizacji: koszt, zysk, czas zwrotu kosztów i inne ekonomiczne wskaźniki opłacalności. W sumie audyt energetyczny powinien dostarczyć dobrych podstaw do podjęcia świadomej decyzji dotyczącej modernizacji budynku.

Szczególnym rodzajem audytów energetycznych są: audyt energetyczny przedsiębiorstwa i audyt efektywności energetycznej wprowadzone ustawą z 20 maja 2016 r. efektywności o energetycznej (Dz.U. z 2016 r, poz.831).i wykonywane według przepisów zawartych w tej ustawie

Kiedy potrzebujesz świadectwa energetycznego?
Sprzedaż i wynajem nieruchomości

Zgodnie z nowelizacją ustawy ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków, które weszło w życie 28 kwietnia 2023 roku – świadectwo charakterystyki energetycznej jest wymagane przy każdej sprzedaży i wynajmie nieruchomości.
Zakończenie budowy i pozwolenie na użytkowanie

W wyniku wprowadzenia nowych przepisów, konieczne jest dołączanie kopii świadectwa energetycznego do zawiadomienia o ukończeniu budowy lub do wniosku o pozwolenie na użytkowanie.
Dofinansowanie “Moje Ciepło”

Świadectwo charakterystyki energetycznej wymagane jest również w wielu programach, dotacjach i dofinansowaniach, między innymi w programie “Moje Ciepło”.

Chcesz oszczędzać? Zacznij od świadectwa energetycznego!

Zadzwoń lub napisz…